Tynkowanie – jak wybrać odpowiedni materiał i wykonać prace?

Tynkowanie Chodzież

Tynkowanie to jeden z najważniejszych etapów prac wykończeniowych. Odpowiednio wykonany tynk zapewnia ochronę ścian przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i utratą ciepła. Do wyboru mamy wiele rodzajów tynków, dlatego warto dokładnie przemyśleć, jaki materiał będzie najlepszy dla naszego domu lub mieszkania.

Rodzaje tynków

Do najpopularniejszych rodzajów tynków należą:

  • tynk cementowy – jest to najtańszy i najtrwalszy rodzaj tynku. Wykonuje się go z cementu, piasku i wody. Tynk cementowy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć;
  • tynk gipsowy – lżejszy i bardziej elastyczny od tynku cementowego. Wykonuje się go z gipsu, piasku i wody. Tynk gipsowy jest łatwy w obróbce i szybko schnie;
  • silikatowy – to materiał o właściwościach paroprzepuszczalnych. Wykonuje się go z krzemianu sodu, wapna, piasku i wody. Tynk silikatowy jest odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne;
  • akrylowy – materiał o właściwościach hydrofobowych. Wykonuje się go z żywic akrylowych, piasku i wody. Tynk akrylowy jest łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na plamy.

Wybór materiału

Przy wyborze materiału do tynkowania należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • rodzaj podłoża – do każdego rodzaju podłoża należy dobrać odpowiedni rodzaj tynku,
  • warunki klimatyczne – w przypadku wilgotnego klimatu należy wybrać tynk o właściwościach hydrofobowych,
  • wymagania estetyczne – do wyboru mamy tynki w różnych kolorach i fakturach.
Tynkowanie Wągrowiec

Tynkowanie Chodzież od A do Z

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do tynkowania należy dokładnie oczyścić i wyrównać podłoże. W przypadku starych tynków należy usunąć luźne i łuszczące się fragmenty. Nowe podłoża należy zagruntować, aby zwiększyć przyczepność tynku.

Wykonanie tynków

Tynkowanie Chodzież można wykonać samodzielnie lub zlecić fachowcom. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie tynków, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta.

Tynkowanie ręczne

Tynkowanie ręczne jest najprostszą i najtańszą metodą. Polega na nakładaniu tynku na podłoże za pomocą pacy.

Tynkowanie maszynowe

Tynkowanie Wągrowiec maszynowe jest bardziej wydajne niż ręczne. Polega na nakładaniu tynku za pomocą agregatu tynkarskiego.

Ochrona tynków

Po wyschnięciu tynku należy go zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Do ochrony tynków można wykorzystać farbę, lakier lub glazurę.

Written by