Leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej – podróż w głąb zdrowia

Leczenie tlenem Gniezno

Tlen jest niezbędny do życia. Podawany w zwiększonym stężeniu może stać się potężnym narzędziem terapeutycznym. Komory hiperbaryczne to specjalne urządzenia, w których pacjenci oddychają czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Chociaż metoda ta może wydawać się futurystyczna, jej zastosowanie sięga połowy XIX wieku. Dziś tlenoterapia hiperbaryczna znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie, oferując szereg korzyści dla zdrowia. Jak przebiega leczenie tlenem Gniezno?

W jaki sposób działa leczenie tlenem Gniezno w komorze hiperbarycznej?

W komorze hiperbarycznej ciśnienie powietrza jest zwiększane do 2-3 razy wyższego niż ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza. A w tych warunkach następuje zwiększone rozpuszczanie tlenu w osoczu krwi, co powoduje jego dyfuzję do wszystkich tkanek organizmu. Oto główne efekty tlenoterapii hiperbarycznej:

  • poprawa dotlenienia tkanek – dostarczenie większej ilości tlenu wspomaga procesy metaboliczne i przyspiesza regenerację komórek,
  • zwalczanie bakterii i grzybów – tlen działa toksycznie na wiele patogenów, wspomagając walkę z infekcjami,
  • zmniejszenie stanu zapalnego – leczenie tlenem Gniezno hamuje działanie prozapalnych cytokin, co łagodzi objawy chorób autoimmunologicznych i innych schorzeń o podłożu zapalnym.

Wskazania do tlenoterapii hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, m.in.:

  • choroby układu oddechowego: POChP, mukowiscydoza, astma oskrzelowa, zapalenie płuc,
  • układu krążenia: choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu,
  • choroby neurologiczne: choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, urazy głowy,
  • nowotworowe: wspomaganie terapii onkologicznej, leczenie powikłań,
  • zakażenia: trudno gojące się rany, gangrena, osteomyelitis,
  • stany pourazowe: oparzenia, dekompresyjna choroba.

Tlenoterapia może być również stosowana profilaktycznie w celu poprawy wydolności organizmu, zwiększenia odporności i przyspieszenia regeneracji po wysiłku fizycznym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tlenoterapii hiperbarycznej i sprawdzić, czy ta metoda jest odpowiednia dla Ciebie, skontaktuj się z doświadczonym ośrodkiem oferującym tę terapię.

Written by