Fotowoltaika Gniezno – poznaj zalety zielonej energii!

energia odnawialna Gniezno

Na jakiej zasadzie działa fotowoltaika Gniezno? Kiedy warto zainstalować panele? Czy zawsze się opłaca? Dowiedz się więcej o energii odnawialnej oraz jej kosztach.

Energia odnawialna Gniezno – jakie są jej źródła?

– panele fotowoltaiczne, które zmieniają energię słoneczną w energię cieplną,

– elektrownie wodne, które wykorzystują energię grawitacyjną wody,

– elektrownie wiatrowe, które bazują na sile i mocy wiatru,

‍- biopaliwa, powstałe z przetwórstwa biomasy – np. produktów roślinnych, zwierzęcych czy mikroorganizmów,

– elektrownie geotermalne, gdzie wykorzystuje się energię cieplną wytwarzaną przez ziemię (woda, grunt).

Jak widzimy, fotowoltaika Gniezno zalicza się do energii odnawialnej. Korzystanie z jej źródeł przynosi wiele korzyści i nie zmniejsza ich zasobów. Dzięki niej, ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, przez co chronimy nasze środowisko. Fotowoltaika Gniezno  przynosi korzyść nie tylko naturze, lecz także naszemu zdrowiu. Domowa instalacja pozwala na  niezależność od dużych komercyjnych dostawców energii – produkujemy ją sami.

Czy fotowoltaika Gniezno zawsze niesie korzyści finansowe?

Czy instalując panele fotowoltaiczne zawsze nam się to opłaci? Niekoniecznie. Należy przeprowadzić analizę, czy taka instalacja przyniesie Tobie zwrot inwestycji. Panele będą dostarczały nam wystarczającą ilość prądu, jeśli będzie ich odpowiednia ilość. Na niewielkim dachu nie będzie możliwa instalacja wielu paneli. A przecież nie tylko chcemy obniżyć rachunki, ale również odbierać jej nadwyżkę w porze zimowej. Dodatkowo, aby zmaksymalizować wydajność paneli, należy umieszczać je od strony południowej, w nasłonecznionej części pozbawionej cienia. Możemy dokupić wzmacniacze, jednak będzie to kosztowna inwestycja.

Fotowoltaika Gniezno

Czy wyprodukowany przez panele prąd będzie za darmo?

Przedstawiciele kuszą nas, iż zamontowanie  paneli obniżają koszt zakupu energii elektrycznej do zera. I to jest prawda. Natomiast musimy uregulować opłatę przesyłową, o której nie każdy wspomina. A więc rachunek za prąd nigdy nie będzie zerowy. Zazwyczaj dopłacimy około 200-300 zł w skali roku. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje również opłata mocowa, a więc jak widać – nie do końca jest „za damo”.

Written by